2018. március hónap bejegyzései

Eladó szintvizsga

2018. március 22-én került sor az eladó szintvizsgára, ahol hat eladó tanuló adott számot az eddig megszerzett szakmai tudásáról. A szintvizsga feladatainál mind az elméleti és mind a gyakorlati ismereteiket kellett alkalmazni tanulóinknak. Feladatok között volt például a számlakitöltés, leltározás, visszáruzás, vevőkiszolgálás, árubemutatás, munka és balesetvédelmi ismerek alkalmazása, illetve az áruforgalmi ismeretek számonkérése. A vizsgázók komolyan vették a felkészülést, amely jó (4,00) csoportátlagot eredményezett. Szeretném megköszönni kollégáim lelkiismeretes felkészítő munkáját és az osztályfőnök vizsga-előkészítésében nyújtott segítségét.

Földi Zoltán

SZOCIÁLIS GONDOZÓ SZINTVIZSGA

2018.március 20-án hét szociális gondozó és ápoló kilencedikes tanulónk vált jogosulttá tanulószerződés megkötésére.

Ehhez teljesítették a Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett szintvizsgát, melyet Lakatos Zsuzsanna vezetett le. Elnök-asszony a vizsga értékelésekor kiemelte a feladatok összetettségét, a diákok szorgalmát, törekvését a minél jobb szakmai eredmény elérésére.

A megmérettetés során a diákok különböző formában adtak számot tudásukról: gyakorlatban mutatták be az újraélesztést, a Rautek féle műfogást, a kötözések fajtáit. Szóban ismertették a mentőhívás szabályait, az égési sérülések fajtáit és beszámoltak több szociális ellátási feladatról. Írásban mutatták be az általuk megismert intézmény feladatait és működését.

Ez az intézmény a Margaréta Idősek Otthona, melynek vezetője Tóth Julianna intézményvezető asszony, mint iskolánk képviselője vizsgáztatta a diákokat. Ő fogadja majd a csoportot a monitorozó gyakorlaton is, mely során már a nyári gyakorlat előkészítése is megtörténik.

Tóth Erika, igazgató

FODRÁSZ ÉREM ESŐ……ÚJRA

2018. március 25-én fodrászaink újabb sikereket értek el Magyarország jelenleg legnagyobb szépségipari rendezvényén, a Nemzetközi Meghívásos Fodrász, Kozmetikus, Műköröm-díszítő és építő Bajnokságon Miskolcon.

„A versenyt, melyet 16. alkalommal szervezte meg a Borsod Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, Hajas László mesterfodrász a fodrász szakma fellegvárának nevezte.

A neves szakember is ott volt Miskolcon. Meglátása szerint minőségi szervezés és magas színvonalú versenymunkák jellemzik a Kézműves Kupát. Úgy fogalmazott: ezek a versenyek éltetik a szakmát, hiszen az ilyen alkalmak szorgalomra, alázatra, fegyelmezettségre és a szakma tiszteletére tanítanak. Akik versenyeznek, azok rutint és gyakorlati tapasztalatot szereznek a szakmai kapcsolatok és ismertség mellett. – tette hozzá Hajas László.

Bihall Tamás, a BOKIK elnöke a verseny kapcsán kiemelte: a magyar szakképzésbe gyerekek kellenek, akiknek a megnyerésére ez a verseny az egyik legjobb eszköz, hiszen itt élőben láthatják hasonló korú társaikat, azt, hogy milyen tudással, kreativitással, és hozzáállással végzik a feladataikat. – A Kézműves Kupa egy nagyon jó promóció arra, hogy a magyar szakképzést, és a miskolci szakképzést népszerűsítsük – húzta alá.”

forrás: minap.hu

Fodrászaink évek óta rendszeres résztvevői e megmérettetésnek, s évről évre kiemelkedő sikereket érnek el több kategóriában is.

Az idei év rendkívüli eredménye, hogy a tanulói fonás kategóriában kilencedikes diákunk, Hajdú Bálint utasított maga mögé mindenki mást, s ért el I. helyezést.

Ugyanezen verseny-szám felnőtt kategóriájában a dobogó két legfelső fokát foglalták el a dévaványai diákok, Hülvely Zita I. és Surányi Alexandra II. helyezést értek el.

A Marcell vízhullám kategóriában szintén dobogóra léptünk: II. helyezett lett Bodóczki Fruzsina.

Volt diákunk, Szakálos Fanni, iskolánk volt tanulója, aki Facebook oldalán a következőket írja:

„Kézműves Kupa 2018.

Hajtetoválás (felnőtt): III. hely

Férfi full fashion (felnőtt): III. hely

Köszönöm mestereimnek, Gellai Zoltánnénak és Dr. Laczóné Kiss Ágotának a bíztatást, a sok tanácsot és segítséget.”

Oktatóink, Gellai Zoltánné és Dr. Laczóné Kiss Ágota hosszú évek óta készítik fel tanulóikat különböző versenyekre: a folyamatosan megújuló trendeket követve állnak ők is szakmájuk csúcsán, s nem csupán szakmai fogásokat, készségeket adnak tovább diákjaiknak, hanem lelkileg is felkészítik őket a versenyek kihívásaira. Legyen szó néha nem a tervek szerint sikerült munkáról, a versenydrukk okozta csúszásról akár a szigorúan mért versenyidőben akár a követelményekben. Vagy akár a sok siker bódulatáról: hogy minden egyes alkalommal, minden elért gyönyörű eredmény ellenére is a következő megmérettetésre kellő alázattal, odaadással, fegyelmemmel készüljön fel a versenyző.

Őszinte csodálattal és elismeréssel mondunk köszönetet az oktatóknak felkészítő munkájukért, a diákoknak törekvéseikért, szorgalmukért, a családok támogatásáért, a Gyulai Szakképzési Centrum nevezési és utazási költség támogatásáért.

Tóth Erika, igazgató

Ünnepi megemlékezés

2018.03.14-én méltó módon emlékeztünk meg az idén 170. évfordulójához érkezett 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeiről.
Kitartó gyűjtőmunka, próbák és gyakorlások után osztályfőnökünk vezetésével „színpadra állítottuk” ezen történelmi eseményt.

Nagyon jó volt, hogy az osztály teljes létszámmal dolgozott. Biztattuk és segítettük egymást, így megint összébb kovácsolódott közösségünk.

Azonban nemcsak a mi munkánk volt benne a műsorban. Köszönjük Borsós Marika néninek az aula ünnepi díszítését, Schwarcz Julika néninek a versválasztást, Papp Lajos tanár úrnak a hangosításban nyújtott segítséget, Nagy Éva tanárnőnek és Földi Zoltán tanár úrnak a rengeteg fényképet, a 2/14. és 1/13. fodrász tanulóknak a kellékek elkészítését, és a DÁMK valamint a Ványai Ambrus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola támogatását, ahonnan népi szoknyát és a zászló megjelenítéséhez színes anyagot kaptunk. S aki ezt az egészet összefogta, osztályfőnökünk, Molnár Tündike néni.

S ez a legfontosabb: az összefogás és egymás segítése egy jó cél érdekében, úgy ahogy történt ez 170 évvel ezelőtt március 15-én.

  1. C osztály tanulói

FELNŐTTKÉPZÉSEK

A Dévaványai Középiskolában jelenleg zajló felnőttképzéseinek első modulzáró vizsgái zajlanak a napokban.

A női szabó tanfolyam hallgatói az elméleti ismeretek mellett gyakorlati munka-darabok elkészítésével mutatják be elsajátított ismereteiket, készségeiket a női ruhadarabok mellett, lakástextil munkák, gyermek ruhák és munkaruhák is készültek már.

A májusi írásbeli és gyakorlati vizsgák egyre közelednek, sok sikert kívánunk mind a felkészüléshez, mind a vizsgákhoz.

A szociális gondozó és ápoló csoport az elméleti ismeretek után jelenleg terepgyakorlatot tölt a Margaréta Idősek Otthonában, ahol egészségügyi, gondozási, ápolási feladatokat látnak el.

Tóth Erika, igazgató

Ifjúsági Garancia Program

Szerencsénk volt még vizsgák előtt betekintést nyerni az Ifjúsági Garancia Programba. A program képviselői ismertették azokat információkat, amelyek a pályakezdés előtt álló fiatalok részére hasznosak lehetnek. Többek között azt, hogy milyen képzések indulnak Gyomaendrődön, Dévaványán illetve megtudtuk azt is, hogy mikor igényelhetünk lakhatási és utazási támogatást. Egy prospektust is kaptunk, amit jól eltettünk, hiszen bármikor szükségünk lehet rá! Ez a tájékoztató előadás nagyon hasznosnak bizonyult

Csordás Virág 12.R

Pénzügyi témahét iskolánkban

A Pénz7 program keretében 2018. március 5-e és március 9-e között iskolánkban is megrendezésre került az „Okosan a hitelekről” rendhagyó pénzügyi óra. Ebben a témában Földi Zoltán pedagógus tartotta meg a foglakozásokat az általa tanított osztályokban és csoportokban. A tanulóknak a tájékoztató film és a pedagógus útmutatása alapján a diákokhoz közelálló gyakorlati problémákra kellett tudatos választ adniuk és érvelni egy-egy lehetséges megoldás mellett. A tanulók nagyon aktívak voltak a rendkívüli órákon és úgy érezték, hogy nagyon hasznos információkkal gazdagodtak. Megértették a THM fontosságát és lényegét, tájékoztatást kaptak a hitelfajtákról és a visszafizetés lehetőségeiről, illetve megismerték Magyar Nemzeti Bank Hitel-és lízingtermék választó program és Hitelkalkulátor weboldalait.

A következő témahetünk a Digitális Témahét keretében kerül megrendezésre 2018.április 9-től április 13-ig.

Tavaszváró ökofoglalkozás a kollégiumban

Tavaszi virágok látványa mindég hangulatosabbá, szebbé teszi a tél végi tavaszt váró napokat.

Virághagymák, jácint, nárcisz, tulipán  díszes kaspókba, ötletes virágtartókba való  ültetésével a kollégiumi szobák, közös helyiségek is tavaszi hangulatot árasztanak. A kollégiumi diákok nagy ügyességet és kreativitást mutattak a közös munka során. Sokan saját maguk által készített vagy díszített virágtartókba helyezték a kiválasztott virághagymákat. Remélhetőleg mindenki gyönyörködhet a szép virágokban a munkája eredményeként.

Szabó László Zoltán

 

Pszichológus a koliban

Nagyon érdekesnek tartottuk Iskolánk pszichológusának, Berkéné D.r Sajti Ilonának az előadását. Az önismeretről mesélt nekünk, szavait kíváncsian hallgattuk. Senki nem elégedett önmagával, és az az érdekes az egészben, hogy nem is ismerjük önmagunkat! Legalább is mi, erre a következtetésre jutottunk. Érdekesebbnél érdekesebb dolgokat hallottunk a magzat fejlődésétől a pszichológia tesztekig. A beszélgetés végén kaptunk egy önismereti tesztet is.

Köszönjük ezt a nagyon érdekes délutánt Ica néninek!

Hodos Klaudia kollégista tanuló